Zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Twój e-pit. Pit 37. Pit 38. Deklaracja, zeznanie. Rozliczenie podatkowe. Rozliczenie PIT.
26 kwietnia 2018

Aktualności

powrót

Z dniem 30 kwietnia 2018r. zgodnie z przepisami Ustawy - Prawo przedsiębiorców zostają wprowadzone istotne zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. Ustawa wprowadza instytucję tzw. działalności nierejestrowanej, która zgodnie z nowymi przepisami nie stanowi działalności gospodarczej. Dotyczy to wyłącznie działalności prowadzonej przez osoby fizyczne, których przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej. Zgodnie z nowymi regulacjami rejestracja działalności przez osoby spełniające łącznie powyższe warunki pozostaje kwestią dobrowolnej decyzji. Przekroczenie limitu przychodów uzyskanych z działalności staje się natomiast przesłanką obowiązkowej rejestracji firmy i konieczności złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w ustawowym terminie.

 

Zmiany w zakresie obowiązku rejestracji działalności wpływają również na sposób opodatkowania uzyskanych z niej przychodów i zaliczenia odpowiednio do "innych źródeł" w przypadku działalności nierejestrowanej albo "przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej" w przypadku działalności zarejestrowanej w CEIDG.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646) 

 

- O nas -

Witam na stronie Doradca Podatkowy Biuro Rachunkowe Bogusława Komacha. Powierzając mi prowadzenie księgowości swojej firmy oszczędzasz czas i zyskujesz profesjonalizm świadczonych usług.

- Jesteśmy tutaj -

- Kontakt z nami -

Ministerstwo Finansów

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow

 

Internetowy System Aktów Prawnych

http://isap.sejm.gov.pl/

 

Ministerstwo Sprawiedliwości

https://www.ms.gov.pl/

 

Krajowa Informacja Skarbowa

http://www.kis.gov.pl/kontakt/dane-teleadresowe

 

Akcja Start Biznes

http://startbiznesdp.pl

- Przydatne linki -

ul. Majora Henryka Sucarskiego 1a/14

10-695 Olsztyn

             737 909 460

             biuro@komacha.pl